Zdroje vody pro automatické zavlažovací systémy
Možnosti využití vody na zavlažování je několik. Voda z vodovodu, ze studny, z vrtu nebo dešťová voda z jímky. Kombinuje se i několik různých zdrojů,které jsou v případě využívání dešťové vody přímo nezbytná. Při kombinaci různých zdrojů je důležité vypočítat a porovnat vstupní a provozní náklady na vybudování přečerpávání a filtrace, nákladů na vybudování jímek a jejich údržby, a nákladů za vodné a stočné. Samotný systém dopuštění musí být vybudovaný tak, aby co nejvíce využil dešťové vody a vodu z vodovodu použil pouze v případě nezbytném.
Vodovodní řad
Vodovodní řad patří také mezi velmi časté zdroje zavlažování . A to jak pitná, tak i užitková voda . Vodovodní řad je na pořízení automatické závlahy nejméně náročný, nebuduje se jímka ani nekupují drahá čerpadla . Bohužel vzhledem k ceně vody je pro provoz systému tím nejdražším, cenu za vodu je možné snížit pomocí podružného vodoměru kde platíte pouze stočné z hlavního řadu. Systém má však svoje rizika a je potřeba vždy používat bezpečné prvky, aby nedošlo k úniku vody . (filtrace , bezpečné elektromagnetické ventily, případně kontrola průtoku vody ).
Viz příklad :
http://www.pvk.cz/vse-o-vode/cena-vodneho-a-stocneho/
Cena vodného a stočného: cena vody od 1. 1. 2017 (v Kč/m3 včetně 15 % DPH)
VODNÉ STOČNÉ CELKEM
46,43 38,99 85,42
Vodné
voda pitná 40,37 Kč/m3 (46,43 Kč/m3 včetně 15 % DPH)
voda průmyslová 18,07 Kč/m3 (20,78 Kč/m3 včetně 15 % DPH)
Stočné
voda odvedená 33,91 Kč/m3 (38,99 Kč/m3 včetně 15 % DPH)
Ceník vodné a stočné Praha
Ceník vodné a stočné Radonice
Studniční voda
Hned na začátku je potřeba rozdělit tento zdroj na studny kopané a vrtané.
Vrtané studny -zásadní problém je síla vrtu, v 80% případů je vrt natolik slabý, že je nutné použít jímku na dočerpání vody pro závlahu . Zavlažovací systém bere velmi mnoho vody na jednou a většina vrtů nestihne dočerpávat vodu do systému ,proto se přečerpává voda do jímky s dalším čerpadlem pro závlahu.
Studna kopaná – díky průměru výkopu slouží také jako zásobárna vody . Ve většině případů se umístí čerpadlo pro závlahu přímo do studny . Zásoba vody je tak veliká že nevyčerpá vodu najednou a studna má čas dopustit vodu novou. Zalití jedné zahrady cca 400 m2 je něco okolo 1m3 vody . Nebezpečí je v umístění čerpadla kdy může dojít k zanesení nečistotou ze dna a sílou pramenu. Při slabém pramenu studny dochází k vysychaní stěn a tím také k odpadávaní zvětralých kamenů. To znečistí studnu a případně poškodí čerpadlo závlahy. Tomu se dá předejít také automatickým dopuštěním z jiného zdroje.
Dešťová voda (akumulační jímka)
Dešťová voda je nejkvalitnější voda pro zavlažování rostlin a především trávníku. Bohužel si nelze udělat takovou zásobu této vody, abychom s ní vydrželi celou sezónu a především dlouhou dobu veder v letních měsících. Vždy musíme kombinovat s jiným zdrojem vody, studnou nebo vodovodním řadem. Při instalaci dopuštění závlahy nastavíme hladinu dopuštění tak, aby využívala vody z jiného zdroje co nejméně . Dešťová voda má v sobě mnoho mechanických nečistot ,proto je potřeba používat filtrace a další prvky, aby nedošlo k poškození systému závlahy.
Je nezbytné vždy kombinovat ještě s jiným zdrojem vody. Jedním z důvodu pro nutnost kombinace je fakt, že dešťovou vodu nelze v absolutním případě shromažďovat v dostatečném množství. V létě není výjimkou i několikatýdenní suché počasí bez srážek a dostatečný objem vody potřebný pro pravidelnou závlahu by tak bylo obtížné nashromáždit. Obvyklé je tedy dopouštění jímky vodou z jiného zdroje (studna, vodovod). Dopouštění je dobré zautomatizovat, aby dopouštěná voda z jiného zdroje byla zase ihned odčerpána a nezabírala tak v jímce místo pro dešťovou vodu. Přitom s ohledem na vhodnost použití pro závlahu trávníku se nejvíce hodí právě voda dešťová. Tu přijímají rostliny nejlépe. Její výhodou je, že není tvrdá. Předností je také její teplota, která je vyšší než v případě jiných zdrojů. Významným problémem ovšem může být čistota dešťové vody, či spíše mechanické nečistoty v ní obsažené. Z tohoto důvodu je třeba investovat do odpovídajících filtrů, nejlépe s automatickým proplachem. Jejich cena však velmi často tvoří nezanedbatelnou část celkové investice do AZS.